Topic Name Description
URL Буквар 1 клас
URL Тетрадка 2 по писане по БЕ
URL Читанка
08.09.2024 Откриване на учебната година Page Първи учебен ден

1. Тържествено откриване на първият учебен ден. Слово на директора. Внасяне на българското знаме .Посрещане на учениците с питка с мед и менче със здравец.  

2. Разглеждане на класната стая, училището,  и указания за безопасност. 

3. Раздаване и разглеждане на учебниците. Запознаване със съучениците и учителката. 

4. Кой е Васил Априлов и защо нашето училище носи неговото има?

5. Устен разказ на тема "Аз и моето семейстпво". Коя е моята любима приказка, филм или игра и защо? Децата разказват. 

6. Рисунка на тема "Аз и моето семейство". Писане на части от букви.

URL Васил Априлов
URL Песен за Азбуката
15.09.2024 Звук и буква "А" и "М" URL Звук и буква ''A''
URL Звук и буква "А"
URL Звук и буква "М"
22.09.2024 Звук и Буква "И" и "Н" URL 30.09.2023 Думи и срички
Page Дума и сричка

1. Какво е сричка?

Сричка се нарича част на думата, която съдържа един гласен звук и се изговаря с един тласък на издишната въздушна струя.

Ако думата съдържа един гласен звук, тя ще представлява една сричка.

дом, стол, мост, грозд, лед, кол, вол, лъв, вълк

Ако думата не съдържа гласен звук, тя не представлява сричка.

в (предлог), с (предлог)

В състава на сричката може да влиза:

  • само един гласен звук,
  • един гласен и един съгласен или пък
  • един гласен и няколко съгласни.

у-чи-тел-ство, я-бъл-ка, о-ко, у-хо

2. Какво е дума?

 Обособена единица на човешката реч, която представя съчетание от звукове , свързана с определено значение.


Page Сезони - Есен. Дървета.

1. Разговаряме за сезона Есен

2. Чета на децата приказката на Елин Пелин "Листата". Кои са героите в приказката?липата и нейните листа За кое дърво разказва писателят?- липа. Какви други дървета знаете?-бук, дъб, бреза, върба и плодни дървета-ябълка, круша, слива

3. Разкажете по кои признаци разбираме, че е дошла есента: Листата на дърветата си променят цвета, стават жълти, червени, кафяви. Листата на дърветата започват да падат. Водата в реките и  потоците, става студена. Духа силен студен вятър. През есента берем ябълки, круши и орехи. Сутрин пада слана(слана-заледена роса) Можем да я видим по тревата. Сланата е водната пара от въздуха, който допира изстудената земна повърхност, и образува ледени кристали. Сланата е вредна за растенията.

4. Децата рисуват картина на тема "Есен"

URL Звук и буква "И"
URL Звук и буква "Н"
29.09.2024 Преговор А, М, И, Н Page Преговор А,М,И,Н

1. На стр.. 22 и 23 от Буквара - Четене на текстовете и разказ по картината на стр.23. 

2. Образуване на думи със зададени срички

3. Писане и упражнения в Тетр.2

06.10.2024 Звук и Букви "Е" и "Л" URL Буква "Е"
URL Буква "Л"
Page Звук и Букви "Е"

1. Диктовка. Пишат на дъската. "Нина има мама. Мими има Нина. Ани има Мина." В тетрадката диктувам :Ани има Ина. Главна буква в началото на всяко изречение. Имената на хората се пишат с главна буква.

2. Игра "Загради буквата, която чуеш". На дъската са написани буквите: А, м, И, н, Н, а, М, и. Писане на дъската думи с тези букви.: има , Нина, Ани, мама, Мими и др.

3. Звук и буква "Е". Откриваме думи в картината от Буквара на стр.26, които съдържат звука "Е" Четене на думи и срички от Буквара на стр.26. В трите думи намираме мястото на звук "Е". Какво е сричка?

Сричка се нарича част на думата, която съдържа един гласен звук и се изговаря с един тласък на издишната въздушна струя.

Ако думата съдържа един гласен звук, тя ще представлява една сричка.

дом, стол, мост, грозд, лед, кол, вол, лъв, вълк

Ако думата не съдържа гласен звук, тя не представлява сричка.

в (предлог), с (предлог)

В състава на сричката може да влиза:

  • само един гласен звук,
  • един гласен и един съгласен или пък
  • един гласен и няколко съгласни.

у-чи-тел-ство, я-бъл-ка, о-ко, у-хо

 Определяне на броя срички в думите: имена-3 срички, Ема-2 срички. Всяка дума се състои от една или повече срички. Най-малкият произносителен звуков комплекс от думата, който се състои от една гласна със или без съгласни

Пишем буква "Е" в Тетрадка2 по писане на стр.14

Разказ по картина на стр.26- нова дума "мравуняк". Разказ по картина на стр.27. Четене на текста


Page Звук и Букви "Л"

В часа 1. Правихме диктовка : Ема има лале. Мими и Ели имаме мама. 2. Образувахме думи от зададени срички - ми, ла , ни , ма- мини, мила, лами, мамини. Обяснихме значението на всяка от тези думи и съставиха устно изречения с тях. 

3. Намиране на думи започващи с "Л"-лист, линия, лале, луна. Четене на срички. Четене на текста от читанката на стр.28/29, разказ по картината на стр.29 "Разходка в парка" -нови думи да научат : водна лилия, папур, иглика, роза, лале. Отговаряха на въпроса кой как се казва от текста "Мила и Ели". 

4. Какви риби познавате? пъстърва, сьомга, акула, сом, щука, кит и др. Къде живеят? - в сладка вода-реки и езера и в солена вода- морета и океани




13.10.2024 Преговор - А,М,И,Н,Е,Л Page Преговор - А,М,И,Н,Е,Л

1. Зпочнахме с  намиране на изучените букви в Таблица с азбуката и назоваване на думи със съответната буква.

2. Диктовка: Ема има Лили. Лили има лале. Мими и Ели имаме мама. 

3.  Образувахме думи от зададени срички - ми, ла , ни , ма- мини, мила, лами, мамини. Обяснихме значението на всяка от тези думи и съставиха устно изречения с тях. 

4. Четене на текста от читанката на стр.27/29/30, разказ по картината на стр.29. -нови думи да научат : водна лилия, папур, иглика, роза, лале. Отговаряха на въпроса кой как се казва от текста "Мила и Ели". 

5. Тетр.2 по писане на стр.10 - Имената на хора започват с главна буква-писане на имена на стр.10. На стр.18 - намиране на думи в таблица и подреждане на думите отстрани на таблицата в изречение по цвят-Ина е мила.

Page "Червената шапчица"

Буквара на стр.6 разгледахме картинките и децата разказаха по всяка картинка част от приказката, като отговориха на въппросите : Къде отива Червената шапчица? Какво носи в кошницата?, Кого среща в гората?, Какво се случва в къщата на баба й? ,Разделихме приказката Червената шапчица на части. Подредиха частите. Накрая разказаха приказката отначало докрай.

 Рисуваха по избор част от приказката.



Page Илюстрация към приказка

Илюстрация към приказката "Червената шапчица"

URL Червената шапчица
URL Червената шапчица
20.10.2024 Звук и Буква "О" и "Р". Page Звук и буква "О"

1. Отваряме буквара на стр.32. Днес ще се запознаем с буква "О". Вие вече я познавате от английската азбука. Избройте ми думи с буква "О", като гледате картинките в учебника-орех, охлюв, обръч, орел, огън. Попълнете "О" в думите орех, лимон и дърво. Да прочетем сричките в зеления правоъгълник. Като гледате картината отдолу разкажете какво виждате на нея. Какво е това?-цирк. Кой е на арената и какво прави? Конят танцува като се изправя на задните си крака. Тюленът върти обръчи. Палячото/клоунът кара мотор. Котката/тигърът прескача през огнен обръч. Децата от публиката и се смеят, ръкопляскат и се забавляват. А сега да разгледаме схемите на думите, които трябва да свържем със съответната картинка. Да прочетем текста .

Нови думи: цирк, обръч, тюлен, арена, публика

2. Отворете Тетрадката по писане2 на стр.20 и упражнете писането на буква "О", запишете сричките и думите по-долу. На стр.21 упражнете писането на главна буква "О"



Page Звук и Буква "Р"
1. В Буквара на стр.34 разгледайте картините и избройте думи с буква "Р" в тях. Изговорете скороговорката "Рачо реже прясна риба". Прочитат децата сричките в зеления правоъгълник и думите и обясняваме тяхното значение. Съставят устно изречения с думите : орел, орле, рамо, рана, трактор, оре. Разказват по картината "На море". Прочитаме текста отдолу. Разказ по картина на стр.35 " В планината" . Верижно четене на текста . Отговарят на въпроси: Къде е Марина?, Какво намери Миро? Отбелязваме отговорите в учебника. Обяснявам, че Рила е име на планина в България. Кои други планини знаем в България-Пирин планина, Стара планина, Родопа планина и др. Обяснявам значението на думата "ела/ели"и децата я свързват с картинката на стр.35 долу. Обяснявам, че думата "Ела" може да е и име на дете и тогава се пише с главна буква.
Нови думи: орел, орле, рамо, рана, трактор, оре, Рила планина, ели, орли, раница.
2. В тетрадката да упражним писането на буква "Р".
URL Медената питка
03.11.2024 Звук и буква "У" и "Ъ". 1ви ноември Ден на народните будители Page Денят на народните будители

1. Кои хора наричаме "Народни будители"? Познавате ли някои от тях?-Кирил и Методи са създателите на българската азбука, Васил Априлов е създателят на първото българско училище, Васил Левски- революционер.  Първи ноември е ден за отдаване на почит  към паметта на големите българи и техните дела.

2. Изработване на картичка за 1ви ноември Денят на народните будители

URL 1-ви ноември -Ден на народните будители
Page Звук и буква "У"

Да разгледаме картинките на стр.36 в Буквара. Най-горе има една буква, коя е тя, някой разпознава ли я? Тя прилича на една от английските букви по изписване, но звучи по различен начин- това е Буква "У" и звук "У". Кажете ми думи в които присъства звукът "У" - ухо, муха, чук, ум, умен, Румен. Къде се намира звукът "У" в тези думи- в началото, в средата или в края? ухо-в началото, муха в средата и т.н.От колко срички се състои всяка от тях?-ухо-2 срички, муха 2 срички, чук -1 сричка.Да прочетем сричките в зеления правоъгълник. Разгледайте рисунката и ми кажете къде са децата?-в училище С кой звук започва думата?-У. Как се наричат децата , които ходят на училище?-Ученици, Кой им преподава?- Учителка. Всички тези думи започват със звука"У". Да прочетем текста под картината и да решим задачата на дъската. Прочетете думите отдолу и ги свържете със съответната картина. Как се променя пдумата "умен" според това за кого се отнася?

Да прочетем в зеления правоъгълник, как се променя думата "умора", когато я прилагаме към различни хора на стр.37 - за мъж-уморен, за жена - уморена, за дете-уморено. Да разгледаме картината на стр.37. Колко деца има тама?, какво правят?-говорят по телефона, играят на компютъра и др. Прочетете текста под картината и отбележете вярното твърдение отдолу.

Как ще изписваме Буква "У"? - показвам на дъската изписването на малка и голяма буква "У". Отворете Тетр. по писане2 на стр.24 и запишете малката  буква "у" и на стр.25 и запишете голямата буква "У". А сега да упражним свързано писане-ум,-ун,-ул, -уми, -ну, -лу, -умен, -нула. Да подредим думите в изречение най-долу на стр.24

Page Звук и буква "Ъ"
1. На стр.40 в Буквара горе е изписана една буква и това е буквата "Ъ". Като разгледате картинките най-горе, кои са думите в които чуваме звука "Ъ" и къде стои буквата "Ъ" в квадратчетата отдолу?-кърпа, чадър, пръст. Колко са сричките във всяка дума? Думите започващи с "Ъ" са много малко. Една от тях е "ъгъл". Покажете ми ъгъл-ъгъл на чин, на тетрадка, на стая. В един четириъгълник колко ъгъла има?-четири. Чертая квадрат и правоъгълник на дъската. Каква е приликата между квадрата и правоъгълника? Прочетете сричките . Разкажете какво виждате на картината?-Вали дъжд и слънце грее.(Можете да използвате думата Ръми ситен дъждец .)  Момчето се катери по дървото с чадър в ръка. Отдолу го гледа петелът (кокошката отговарят децата). Каква е разликата между петел и кокошка?Как се наричат малките на кокошката?-пилета. Да прочетем текста отдолу. А сега да свържем всяка картинка със съответната дума.
2. Да видим как се пише буква "Ъ". Аз изписвам малка и голяма буква"Ъ" на дъската. Децата излизат и я пишат на дъската. Пишат думата "ръми". Отваряме тетрадката по писане2 на стр.28. Упражнете писането на буквата и свързването й с другите букви.Да оцветим буквичките най-отдолу и да видим, коя е птицата.-гълъб.
3. Нови думи: ръми, петел, ъгъл, четириъгълник, мърморя, лъв, чадър, дъга, Пила планина, връх Руен

Page Писане на буква "У" и "Ъ"

1. Тетрадка по писане2 на стр.24,25 Упражнение за писане на буквата "У" . Слято писане с другите изучени букви.

2. Тетрадка по писане2 на стр.28 и 29 Упражнение за писане на буквата "Ъ". Слято писане с другите изучени букви.

URL Звук и буква "У"

Изгледайте видеото


URL Звук и буква "Ъ"

Изгледайте видеото


10.11.2024 Звук и буква "Я" и "Т" Page Звук и буква "Я"

На стр.24 в Буквара да разгледаме горе буква "Я". Чуват се 2 звука-"иа", но се пише една буква "я".Като гледате картинката коя дума започва с буква Я - ябълка. Има ли дете в нашия клас , чието име започва с "Я"? - Яни. Като гледате колелото на стр44 с буква"Я" в средата, кои думи съдържат тази буква-палячо, ябълка, диня, ягода, паяк, кайсия. Да прочетем думите в зеления правоъгълник. Прочетете изреченията отдолу и ги свържете със съответната картинка за която се отнасят. На стр.45 има дуни в зеления правоъгълник - лилия е име на цвете и се пише с малка буква, но може да е име на момиче и се пише с голяма буква-Лилия. Разкажете какво виждате на картинката отдолу. Двете деца Ани и Яни разглеждат книга на земята. В книгата има ламя, замък и рицар. Да ламята прилича на дракон. Прочетете текста отдолу. Какво е "яма"?- дълбока дупка, трап. 

А сега да видим как се изписва буквата "Я". Запишете на дъската и в тетрадките-има яма, има ламя, леля има линия

Page Звук и буква "Т"
17.11.2024 Звук и буква "Д" репетиция за коледно парти Page Звук и буква "Д"

Ръкописно изписване на главна и малка буква "Д"

URL Звук и буква"Д"
24.11.2024 Буква и звук С и З Page Буква и звук С и З

Днес научихме следващите две другарчета - беззвучния съгласен звук "с" и звучния "з". Буквата на беззвучния съгласен има съвсем същото съответствие в азбуката, която ползваме на английски, затова не е трудно да я пишем, но трябва да внимаваме като я четем - звучи като "s". Буквата "з" прилича на числото 3 и на обърната буква "е", трябва да внимаваме да не я пишем наопаки. Оградихме буквите "с" и "з" 

Звуковите модели днес включваха думите самолет, каска и кос за беззвучния "с" и зърна, знаме и роза за звучния "з". На повечето от тези думи знаем всичките букви, така че ги написахме на дъската. Както винаги, измисляхме думи, съдържащи звуковете, които изучаваме - самолет, стюардеса, писта, стълба, слънце; зима, пързалка, знамена, зайци, пързалям се.

Четохме сричките, думите и текстовете, които стават все по-дълги . Обърнахме внимание как трябва да произнасяме числото 8 и как да пишем близкото по звучене име на река - Осъм, с главна буква "о" и различен гласен звук между "с" и "м" . Уточнихме също, че понякога само мястото на ударението е достатъчно да сменим, за да се получи друга дума - Зори (ударение на първата сричка) и зори (ударение на втората сричка) 

Отново образувахе съобщителни изречения по картинки

Припомнихме си отново сезоните. Разбрахме, че понякога думите сменят малко значението си - есента не е направена от злато, но я наричаме златна заради красивите жълти листа на дърветата, които изглеждат като златни . Опитахме се сами да разберем защо наричаме някое дете "златно" - защото е добро, трудолюбиво, упорито и постига целите си.

Упражнявахме се да пишем новите букви в учебната тетрадка. Открихме други думи, започващи със или съдържащи техните звукове - слон, сак, сърна, скиор, Струма ; заек, зелка, коза, зебра. Посочихме, че разбираме коя буква да пишем в края на думата като добавим гласен звук след нея и проверим какво се чува - ако чумаме "з" (както в ориза), ще напишем "з" и в думата, в която чуваме накрая "с" (чуваме [орис], но пишем ориз); ако чуваме "с", и двете думи ще напишем с буквата "с"(носа - нос).


01.12.2024 Звук и буква К и Г Page Звук и буква К

Игра на имена на населени места с "К"-Котел, Кресна, Казанлък, Куклен

Разказ по картини- Катя и Кирил имат куче и коте. Кученцето Кико си удари крачето. Заведоха го при ветеринарен лекар да го прегледа. Той превърза крачето на Кико. Катя, Кирил и кученцето се прибраха удома.

Звуков модел на думите-куче, зелка и кокошка

Кое насекомо е изобразено на картинката?-калинка. Калинката е насекомо и комарът е насекомо. Изброяват насекоми, показвам им табло с изображенията на: бръмбар, комар, калинка, скакалец, пеперуда, пчела , мравка, богомолка. Колко крака имат насекомите? А колко крака има рака? Да прочетем разказът "Калинка".

Да научим малко повече за калинката.

Да поиграем с калинката- прикачам и показвам файл: "Занимания с калинки".

1. Играем играта "Да поиграем с калинките чуй и изпълни"-брой до 5 стани и се завърти, направи смешна физиономия, подскочи 3 пъти на левия си крак, клекни 5 пъти и др. Всяко дете чете и дава указания на другите подред.

2. Прочитат разказа за Сиси и Лили червената и жълтата калинка и отговарят на въпросите под текста.

3. Как се раждат калинките?- яйца, ларва, какавида, калинка- нови знания

А сега да се научим да изписваме ръкописно малка и главна буква "К"- работа в Учебната тетрадка 2 



Page Звук и буква Г

Игра - Имена на градове в Англия и България.

Откриваме буквата "Г" в думите :гъба, дъга и гердан. Четем думите започващи със сричките: га, го, ге, гъ, гу , ги. Назоваваме думи съдържащи "Г" по картината в учебника и прочитаме разказа . Какъв звук издава мишлето?-гриз-гриз-гриз. Какво обича да гризе/яде?-книги/хартия, сирене, кашкавал. Диктовка :Генка е от село Гърмен. Гено е от село Гела. Галя е от град Грамада. Да заменим буквата "Г" с буквата"К" в думите гол-кол, гледка-клетка, гора-кора, гара-кара, горен-корен. 

Писане на малка и главна буква "Г" в Учебната тетрадка 2


08.12.2024г.Преговор ,З,С,K,Г Page Преговор З,С,К,Г

Преговор З,С,К,Г


27.01.2024г. Преговор К,Г,П,Б Page Звук и буква П

1. Започваме с проверка на домашната работа.  Днес ще се научим да произнасяме, откриваме и пишем буква "П". Можете ли да ми кажете думи започващи с буква "П"-пате, пртел, пуйка, паун, пиле , прасе, памук, пари и др.  Да разгледаме в Буквара на стр.66 да прочетем сричките в зеления правоъгълник и да съставим думи с тях: па-пате, пъ-пъпеш, пе-пеперуда, пи-пиле, пу-пума, по-поляна, пя-пяна. Как се движи рака?-напред и назад/пред и зад. Примери: Пред мен, пред дъската, пред шкафа, зад стола, зад ъгъла, зад скалата, зад шкафа. Прочит на "Приятели" на стр.66 в Буквара и отговор на въпроса :Кой какво прави? детето се смее, топката тупка и петлето пее.
2. Да разгледаме картината на стр.67. Къде са децата?-в планината, в гората до потока. Какво правят? -пеят. Опишете какво виждате. Еленът е зад скалата, соколът е на скалата, зайчето е под храста, пъдпъдъка е на тревата. В далечината се вижда къща-хижа. В хижата децата си почиват от похода в планината, пият чай и се хранят, може да остнат и да спят в хижата. Четем разказа на стр.67 "На Пирин".
3. Пишем ръкописната малка и голяма буква "п" и "П" в Тетрадка2 на стр.54/55
4. Нови думи : елен, рога,  пъдпъдък, паун, папагал, сокол, орел, хижа.

Page Звук и буква Б

1. Разгледайте картинките в Буквара на стр.68 и избройте думи започващи с буквата "Б". Да прочетем сричките в зеления правоъгълник. Образуваме думи от сричките и четем в думите в буквара. Децата измислят изречения с думите - Балонът лети в небето, Купих си билет за кино, и др. Прочит на разказа "Азбука" с отговор на въпроса : Кой е измислил българската азбука? Децата четат - верижно четене. Играем играта "Бесенка" с думи с буквата "Б".

2. Писане на малка буква "б" и голяма буква "Б" в Тетр.2 на стр.56 и свързването й с други букви при писането на думи.


Page Диктовка. Писане на К,Г

1. В Тетрадка 2 по писане на стр.52 и 53 изпълняваме упражненията по правопис на думи с  буква К и буква Г , съставяне на изречения

2. От Буквара на стр.64 прочетохме думите в зеления правоъгълник и и видяхме, как  думите се променят, ако сменим една буква само-кол-гол, кара-гара и др. Прочетохме в Буквара текста на стр.64. Диктовка на текста от Буквара на стр.64. Децата пишат под диктовка в Тетр. по писане2 на стр.47 . 

3. Игра на имена на населени места с "К"-Котел, Кресна, Казанлък, Куклен

4. Прочетохме разказа от Читанката на стр.65  "Немирник". Отговорихме на въпроса :За кого се отнася?

Разказ по картина-Катя и Кирил имат куче и коте. Кученцето Кико си удари крачето. Заведоха го при ветеринарен лекар да го прегледа. Той превърза крачето на Кико. Катя, Кирил и кученцето се прибраха удома.

Page Преговор К и Г

1. Игра на имена на населени места с "К"-Котел, Кресна, Казанлък, Куклен

Разказ по картините-Катя и Кирил имат куче и коте. Кученцето Кико си удари крачето. Заведоха го при ветеринарен лекар да го прегледа. Той превърза крачето на Кико. Катя, Кирил и кученцето се прибраха удома.

Звуков модел на думите-куче, зелка и кокошка.

Кое насекомо е изобразено на картинката?-калинка. Да прочетем за калинката и комарът. Калинката е насекомо и комарът е насекомо. Изброяват насекоми, показвам им табло с изображенията на: бръмбар, комар, калинка, скакалец, пеперуда, пчела , мравка, богомолка. Колко крака имат насекомите? А колко крака има рака? Да прочетем разказът "Калинка".

Да научим малко повече за калинката.

Да поиграем с калинката- прикачам и показвам файл: "Занимания с калинки".

- Играем играта "Да поиграем с калинките чуй и изпълни"-брой до 5 стани и се завърти, направи смешна физиономия, подскочи 3 пъти на левия си крак, клекни 5 пъти и др. Всяко дете чете и дава указания на другите подред.

- Прочитат разказа за Сиси и Лили червената и жълтата калинка и отговарят на въпросите под текста.

-  Как се раждат калинките?- яйца, ларва, какавида, калинка- нови знания

А сега да се научим да изписваме ръкописно малка и главна буква "К"- работа в Учебната тетрадка 2

2. 

Игра - Имена на градове в Англия и България.

Откриваме буквата "Г" в думите :гъба, дъга и гердан. Назоваваме думи започващи със сричките: га, го, ге, гъ, гу , ги . Назоваваме думи съдържащи "Г" по картината в учебника и прочитаме разказа в Буквара. Какъв звук издава мишлето?-гриз-гриз-гриз. Какво обича да гризе/яде?-книги/хартия, сирене, кашкавал. Диктовка: Генка е от село Гърмен. Гено е от село Гела. Галя е от град Грамада. Да заменим буквата "Г" с буквата"К" в думите гол-кол, гледка-клетка, гора-кора, гара-кара, горен-корен. 

Писане на малка и главна буква "Г" в Учебната тетрадка 2



Page Преговор на Б и П

1.Проверка на Диктовката.2. Упражнение по писане на буква Б и буква П  на стр.55 и 57 в Тетрадка2 по писане. 3.След това прочетохме от Читанката на стр.69 текста "България" и "Азбука". 

Page Противоположни думи

1. Преразказваха децата приказката "Косе Босе" 2. Говорихме за противоположни думи: прав-крив, висок-нисък, дълъг-къс, черен-бял, светъл-тъмен и др. Съставяхме изречения с тях. 3. Припомнихме си дните от седмицата и съставяхме изречения с тях. 4. Правихме  упражнения на интерактивната дъска. Играхме "Познай думата-бесенка"

10.02.2024г. Звук и буква Ф и В Page Звук и буква "Ф"

1. Проверка на домашното. Децата, които са без домашно дописват домашното. Звук и буква "Ф"-изброяваме думи , които съдържат звука "Ф" и децата откриват къде се намира:в средата, в началото или в края-фар, куфар, картоф, фенер. 3. Четене на срички и образуваме думи с тях. Съставяме изречения. 4. Децата четат "Загадка" от Читанката на стр.72. Обясняваме думите "гмурка се" и "обитател", "обитава"-живея някъде. Например: Заекът е обитател на гората. Камилата обитава пустинята. Първобитните хора обитават пещерите. 5. Четем на стр.73 "Опасен Футболист". 6. Писане на буква "Ф" в Тетр. по писане2 на стр.60

Page Звук и буква "В"

1. Звук и буква "В"-изброяваме думи , които съдържат звука "В" и децата откриват къде се намира: в средата, в началото или в края-вълк, вълна, велосипед, врана, крава, влак. 2. Четене на срички и образуване на  думи с тях. Съставяме изречения. 3. Децата четат "Врана в локва" от Читанката на стр.74. Отговарят на въпросите "Как се казва Враната?"-Ваня и "Къде се къпе враната?" -в локва.  4. Четем на стр.75 "Във влака". Обясняваме думата "гара". Децата изброяват други превозни средства-самолет, автобус, автомобил 6. Писане на буква "В" в Тетр. по писане2 на стр.62

Page Професии

Професии: Футболист, тракторист, пианист, китарист, учител, художник, дърводелец, пилот, шофьор и др.

17.02.2024г. Звук и буква Ш и Ж Page Звук и буква Ш

1. Проверка на домашното 2. Днес ще научим звукът "Ш" и как се изписва този звук, т.е. малка буква "ш" и голяма буква "Ш".Отворете Буквара на стр.78. Можете ли да се сетите думи, които започват с "Ш"-шал, шапка, шипка. Какво са шипките? -след като прецъфти и листенцата на розата опадат се появява плодът шипка. Той е богат на витамин "Ц" и затова правим чай от шипките. Чаят ни помага да се възстановим по-бързо, когато сме болни . Какво е това на картината до която е написана думата "ипка с главно Ш? -паметник построен на връх Шипка в Стара планина. Защо хората са построили този паметник?- за да помнят герите, които са загинали при отбраната на връх Шипка в Руско -Турската освободителна война. 3. Разгледайте картината най-долу и разкажете какво е изобразено на нея.-дете с шал, шапка и палто събира шишарки в кошница. Да прочетем разказа "Шарко и Шишко " от Буквара на стр.78. Свържете отдолу кой шал е Шарко и кой шал е Шишко.4. Да прочетем за непослушния Мишо на стр.79. Защо е непослушен? Разкажете какво виждате на картината?-Мишо и баща му са отишли да ловят риба на езерото. Те ловят риба с въдици. В езерото има риба, жаби и водни кончета. Мишо си намокри обувките, защото не си обу ботушите.. 5. Можете ли да измислите нова история със заглавие " Послушният Мишо". 6. Да напишем в тетрадка 2 по писане буквата "Ш"

Page Звук и буква Ж

1. Днес ще научим как се произнася и пише буква "Ж". Разглеждаме в Буквара на стр.80 печатната и ръкописната буква "Ж" и казваме думи с "Ж".2. Четем "Жалба" от Читанката на стр.80 със задача да отговорят на въпроса: Кой е подал жалба?-враните. Какви са враните?-гладни и искат да ядат (кълват) кпруши. Как се защитил ежко?  2. Да прочетем на стр.81 разказа "Жираф и жаба"-верижно четене. Как се казва жабата?- Живка, Как се казва Жирафа?-Жиро. От къде е жирафа?-намират в текста "Африка".Какво искат да правят жабите?- да пътешестват, обясняваме думата "пътешестват". Къде ли пътешестват жабите?  3. Да упражним писането на буква "Ж" в Тетрадка2 по писане на стр.69.

Page Васил Левски

Васил Левски- разказ.  Буквар стр.76 - разказ да прочетем. Защо е наречен "Левски"? Истинското му име е Васил Иванов Кунчев. Роден е в град Карлово.. Загива на 18.02.1873г. 

Васил Левски-Какъв е неговият характер? :

ПРИЯТЕЛЯТ МИ ЛЕВСКИ, С КОГОТО ЖИВЕЕМ Е НЕЧУТ ХАРАКТЕР, КОГАТО НИЕ СЕ НАМИРАМЕ В НАЙ-КРИТИЧЕСКО ПОЛОЖЕНИЕ, ТО ТОЙ И ТОГАВА Е ТАКЪВ ВЕСЕЛ, КАКТО И КОГАТО СЕ НАМИРА В НАЙ-ДОБРО ПОЛОЖЕНИЕ. СТУД, ДЪРВО И КАМЪК СЕ ПУКА, ГЛАДНИ ОТ ТРИ ДЕНЯ, А ТОЙ ПЕЕ И СЕ ВЕСЕЛИ. ВЕЧЕР ДОДЕТО ЩЕ ЛЕГНЕМ, ТОЙ ПЕЕ; СУТРИН ЩОМ СИ ОТВОРИ ОЧИТЕ ПАК ПЕЕ. КОЛКОТО И ДА СЕ НАМИРАШ В ОТЧАЯНОСТ, ТОЙ ЩЕ ТЕ РАЗВЕСЕЛИ И ЩЕ ТЕ НАКАРА ДА ЗАБРАВИШ ВСИЧКИ СТРАДАНИЯ. ПРИЯТНО Е ЧОВЕК ДА ЖИВЕЕ С ПОДОБНИ ЛИЧНОСТИ”

24.02.2024г. Преговор Ж,Ш,В,Ф,П,Б Page Преговор Ж,Ш,В,Ф,Б,П -четене

1. Проверка на домашното 

2. Четене на 4 текста на стр.80,81,78, 79  

3. Упражняване на писане на малка и голяма буква Ж, Ш, В,Ф,П,Б,К,Г,Д,Т 

4. Четем текста на стр.83 "Рожден ден на Жоро"

Page Преговор Ж,Ш,В,Ф,Б,П-писане

1. Диктовка: Жоро живее в Шабла. Днес има рожден ден. Мама Жана кани гости. Баба Петя направи торта и я даде на Жоро. 

2. От Тетр. 2 на стр 71 упр.1

3. Противоположни думи

4. Правопис ж или ш, п или б: бърз/с, мъж/ш, и др.

Page Африка

1.Запознаване с Африканския континент, как изглежда. От кои животни е обитаван. Какви растения има? Част от Африка е пустинята Сахата. Какво означава пустиня? С какво е характерна тя?- много е горещо през деня , има много пясък, няма вода и има много малко растения. На някои места има оазиси. Какво означава оазис, с какво е характерен? има малък извор на  вода, която образува малко езеро около което има растителност и служи като място за почивка.  Какви животни живеят в пустинята? Камили, зебри, щраус, гущери, змии и др. Защо камилата има гърбица? Какви растения се срещат в пустинята?-кактуси, палми и малко треви около оазисите.2. Рисуваме пустиня и оазис.

02.03.2024г. Звук и буква "Ч" и "Х" Page Звук и буква"Ч"

1. Днес ще се запознаем със звук и буква "Ч". Гледаме клип на "Академико": В думата "чистач" къде се намира буква "ч"?-в началото и в края. Какво означава думата "чистач"?-човек, който чисти масата, пода и др. Какво използва чистача за да чисти?-гъба, кофа с вода и сапун, четка, стирка, метла и лопата. В думата "учител" къде се намира буква "ч"?-в средата. Какво означава думата "учител"?-човек, който учи другите хора. Какво използва учителят?-учебник, тетрадка, дъска, показалка.В думата "шивач" къде се намира буква "ч"?- в края. Какво означава думата "шивач"?-човек, който шие дрехи. Какво използва шивачът за да шие?-игла и конец. Какви други професии познавате?-стр.85 от Буквара: готвач, ковач, пазач, и др. обущар, инженер, цигулар, пианист,шофьор.

2. Гледаме клипа на Азбуката - Буква "Ч" как се изписва буквата. Петлето кълве с човката черешата и червея. В Буквара на стр.84 разглеждаме картините и изброяваме думи с "Ч"-чадър, чанта, чайник, часовник, чаша. Четем сричките и думите образувани с тези срички в Буквара на стр.84. Къде използваме думата "честит"?- честит празник, честит рожден ден. Децата четат разказа "Часовникът на Чавдар". Различаваме печатна и ръкописна буква "Ч".

3. Писане на буква "Ч" в Тетрадка по писане2 на стр.72


Page Звук и буква "Х"

1. Академико клип- Къде се чува звукът"Х" в думите: храст, глухарче, хризантема,  , мъх. Какво е глухарче?-цвете. Кои други цветя познавате? 2. Гледаме клип Буквар-буква "Х" - Как се пише буква "Х". Кои думи с "х" научихте от клипа?-хобот на слон, хладилник и хамстер. Какво прави слона с хобота?- пие жода, пръска с вода и поставя плодовете в устата си с хобота.. 3. Открийте думи с "Х" в Буквара на стр. 86. Да прочетем разказа за Хамстера Хруп. Защо се казва Хруп?, Къде живее хамстера?- в хралупа. Кой още живее в хралупа на дървото?-катеричката. Какво яде хамстера? Как е облечен? 4. Писане на буква "Х" в Тетрадка по писане 2

Page Преразказ на "Хамстера Хруп"

 1. Преразказ на "Хамстера Хруп"

2. Диктовка

3. Дрехи-якета, ризи, жилетки, фланели, халат, панталон, рокля и др.

4. Храни

Page Празници през м. март. Рецитал за 3ти март

1 март-Баба Марта, 3 март-Освобождението на България , 4 март - Тодоровден, 8 март-празникът на жената и празник на мама в България, 

2. Рецитал за 3ти март

URL Буква "Ч"
URL Буква "Ч"
URL Буква "Х"
URL Буква "Х"
09.03.2024 Звук и буква "Ц". Преговор Х,Ц и Ч Page Звук и буква "Ц"

1. Разгледахме картинките в Буквара на стр.88 и назовавахме думи, които започват с буквата "Ц". Прочетохме сричките и дуите към тях.Разгледахме картината отдолу и децата разказваха какво виждат на нея.

2. Прочетохме разказа "На цирк" стр.88 и отговаряха на въпроси; Как се казват смешниците?-Цецо и Цанко; Какво правят кученцата?; Кои правят циркови номера?;-гимнастиците; Какво прави папагала?- казва цялата азбука. Вие обичате ли да ходите на цирк? Разкажете! Децата четат текста - верижно четене.

 3. Четем "Ваканция на село"стр.89. Как се казват дядото и бабата на Венци? Можете ли да ми кажете други Имена, които започват с "Ц". Разказват по картината

4. Пишем буква "ц" в Тетр.2 на стр.76 и 77

Page Преговор

От Буквара на стр.66 преписахме "текста Приятел" в малките тетрадки с тесни и широки редове. Направихме проверка и упражнихме писане на букви "Г", "П", "Р", Д" малки и големи. В тетр.2 упражнихме писането на букви Х и Ч. Изпълнихме упр.1 на стр.78 от Тетр.2

Page Писане на буква "Ц"

Писане на малка и голяма буква "Ц" в Тетр.2 на стр.76 и 77. Свързване на "ц" с други букви 

16.03.2024г. Звук и буква "Щ"и "Ю" Page Звук и буква "Щ"

1. От Буквара на стр.92 да разгледаме буква Щ. Как се пише? На коя буква прилича?-ш. Когато произнасяме "Щ", кои звукове чуваме?-ш и т. Чуваме 2 звука-пишем една буква. Винаги, когато чуем ш и т един след друг в думата ще пишем буква "Щ". Да сравним печатната и ръкописната буква "Щ". Избройте думи с Щ.. Да прочетем думите със сричките -ещ, -ощ, -щу, -що от стр.92. Четем думи за да установим разликата между Ш и Щ и Щ и Ц..

2. Прочитаме разказа Щъркел на училище". Откриваме грешките в текста. Четем разказа "Щурец и мравка". Според вас как е постъпила мравката?

3. Пишем буква Щ в Тетрадка по писане 2

Page Звук и буква "Ю" стр.94

Звук и буква "Ю" стр.94

Page Аз съм българче - Читанка стр.

Аз съм българче - Читанка 

13.04.2024г. Преговор Щ и Ю стр.96 Page Преговор Щ и Ю стр.96

Преговор Щ и Ю стр.96

Page Музикални инструменти, Горска приказка-звуци и Гатанки

Музикални инструменти, Горска приказка-звуци и Гатанки

1. Музикални инструменти изброяваме устно. От Тетр. по музика на стр.25 разпознаваме инструментите- тъпан(барабан), чело ( виолончело, контрабас),  цигулка, пиано, тромпет, гайда. Кои са народните инструменти?

2. От Учебника по Музика на стр.59 Аз чета "Горска приказка" , а децата добавят звуците на : кукувицата кука  (ку-ку-ку-ку),  гарванът грачи (гра-гра), конете цвилят, вятърът шуми(шшш), тъпана думка (дум-дум), жабите квакът (квак-квак), вълкът вие (ауууу), бухала (бу-ху-хуу), кълвачът чука с човката (чук-чук), пчелите жужат (ззззз)

3. Гатанки : "Щом побягна в тръс, става земетръс-имам страшен рог, аз съм чичо ......... (носорог)" ; Няма по-голяма птица, но дали е и умница?В пясъка глава зарие и си мисли, че се крие. Що е то?   (щраус)



20.04.2024г. Звук и буква ь и ьо Page Звук и буква "ь" и "ьо"

1. Упражнихме се да пишем буква "Ю". Четохме от читанката "Юлка и люлка" и "Любимата кукла" на стр.95. Отговорихме на въпросите какво е "дюля", конфитюр, гювеч и юфка. Какво е менюто за закуска, обяд и вечеря?

2. Днес ще се запознаем с буквата "ь" - ер малък. Тя може да бъде само малка буква и се среща само в средата на думата. Няма думи, които да започват с "ь"-ер малък. Можем да я изговорим ако до нея стои буква "о" и става звукт  "ьо". Ер-малък "ь" стои винаги след съгласен звук. Да си припомним кои са гласните?-а, ъ, о у е и. Кои са съгласните ?- всички останали букви.  Да изговорим "ьо", а сега да го напишем. В думата Петьо, къде е звукът ьо?-накрая, а буквата ь /ер-малък/ се намира след съгласната буква "н". "ьо" се пише след съгласен звук, като например в думите Ваньо, Митьо, синьо, монтьор и др. Напишете в малката тетрадка, тези думи. В Читанката на стр.98 да разгледаме картинките и да прочетем думите под тях. -шофьор, фризьор, танцьор. В много названия на професии можем да открием звукът ьо- монтьор , миньор актьор, боксьор, треньор, фризьор, танцьор и др. Какво правят тези хора?-монтьорът монтира автомобили, актьорът играе роли във филми и постановки в театъра и т,н.  Да прочетем на стр. 98 "Към звездите" . Колко думи в стихотворението съдържат ьо?-7 На стр.99 прочетете "Професия шофьор". Коя професия най-много ти харесва?


Page Писане на буква " ь" и "ьо"

1. В малката тетрадка напишете ь и ьо, монтьор, Петьо, Митьо

2. В Тетрадка по писане 2 на стр.86 изпълняваме всички упражнения по писане.

3. Разяснявам и устно правим упражненията на стр.87 в Тетрадка по писане2, които остават за домашно.


Page Зайко Музикант-Читанка стр.18

По четене днес работихме върху текста на Радой Киров "Зайко музикант".

Прочит от мен на приказката. Децата четат. 

На какви музикални инструменти се опитвал да свири Зайко? Защо не се научил да свири? Какво е нужно за да стане героя добър музикант? Какви други инструменти познавате?

Поговорихме си за музикалните инструменти, посочвахме ги и ги назовавахме.

Отговорихме на въпросите в читанката на с. 18 и в учебната тетрадка по метене на с. 17. Разбрахме, че за да се научиш да свириш на музикален инструмент, трябва да си упорит и постоянен, да не се отказваш, ако началото е трудно, да взимаш уроци и да се упражняваш.



Page Професии

В много названия на професии можем да открием звукът ьо- монтьор , миньор актьор, боксьор, треньор, фризьор, танцьор и др. Какво правят тези хора?-монтьорът поправя автомобили, актьорът играе роли във филми и постановки в театъра и т,н. Какви други професии познаваме-музикант-цигулар, пианист, доктор, медицинска сестра, аптекар, магазинер, шивач, обущар, инженер, строител, полицай,  учител и др. Какви инструменти и пособия използват в професиите? Разкажете за лекаря, строителя и шивача.


URL Професии
27.04.2024г. Звук и буквосъчетание "ЙО" Page Звук и буквосъчетание "ЙО" и преговор

1. Започваме часа с четене от Буквара на стр.93 "Щурец и мравка". Как според вас е постъпила мравката? Да прочетем на стр.99 в Буквара разказа "Професия шофьор". Разкажете за какво си мисли шофьорът. Припомняме си правилата за писане на "ьо"-пише се винаги  с малка буква и се открива в средата и в края на думата. Пишем диктовка: Петьо е танцьор. Вальо е актьор. Обичам синьото море. 

2. Днес ще се запознаем с още едим звук "ЙО", който се пише с Й и О. Той може да стои в началото в средата и в края на думата Може да се пише с малка и главна буква. В средата на думата "йо" се пише след главна буква-а,ъ,о,у,е,и. Например Йордан, йоника, майор, майонеза. Да прочетем разказа "Рожденик" от Буквара на стр.100. Как се казва рожденика?-Йордан. С какво е облечен?- костюм и папийонка. Кой идва на гости за рождения ден на Йордан?,Какви подаръци е получил? Какво е сервирано на масата?. Свържете думите с картинките. Разкажете как празнувахте вашия рожден ден. 

3. Как се казва човекът, който прави магия?-магьосник Разгледайте картината в Буквара на стр.101. Какъв е този човек?-магьосник. Как е облечен?- с наметало, има медальон и т.н. Да прочетем разказа "Филм " на стр.101.Какъв е чичо Доньо и какво снима? От кого се изпълняват опасните действия във филма?-от каскадьори.

4. Да се упражним да пишем "ЙО" в Тетрадка по писане 2 на стр.88



Page Първокласник - Читанка стр.6

Първокласник - Читанка стр.6

URL ЙО и ьо
04.05.2024г. Звук ЙО или ЬО. Правопис, преговор и упражнение. Мога да чета думи с йо и ьо. Page ЙО или ЬО - преговор. Четене и писане на думи с ьо и йо

Здравейте, 

Днес ще си припомним кога пишем йо и кога ьо. Сеща ли се някой? Точно така: йо пишем в началото на думата и след гласна, а ьо - след съгласна. 

Нека  да запишем няколко думи, за да се упражним! Ще го направим заедно на дъската. Вие ще ми казвате дали думата ще напишем с йо или ьо: актьор, шофьор, майонеза, Пейо, боксьор, майор, Йоана. 

Браво! 

Стойо, Вальо, пощальон. С каква буква написахте първите две думи?

Точно така! Пишат се с главна буква, защото са имена. 

Как наричаме човек, който танцува добре? А човек, който кара кола? Добре, а човек, който участва във филм? Браво! Запишете тези думи в тетрадката/ актьор, танцьор, шофьор/ и с всяка от тях напишете по едно изречение. Например: Моята майка е танцьорка. 





Page "Великден" и "На Гергьовден"-Читанка стр.10 и стр.11

1. Разговаряхме за празниците Великден и Гергьовден. Децата търсиха и всеки намери по едно шоколадово яйце и разказа как изглежда играчката скрита в яйцето и й даде име. Записаха всички имена в тетрадките: роботът Боби, китът Кико, пумпалът Лили, раницата Рони, куклата Алис, октоподът Влади, мишката Мики. 

2. Играхме играта "Бесенка" с думите "октопод, пингвин, луна, коте, слон и др.

3. Прочетохме произведенията-прочит от учителя и прочит от учениците. Отговорихме на въпросите под всеки текст

4. От Тетр. към Читанка изпълнихме на стр.10/упр.1,3,4

URL Упражнение за напреднали

Натиснете линка и изпълнете упражненията. 

11.05.2024 Азбучен ред Page Читанка стр.7-"В гнездото"

Отворете сега читанката на стр. 7 и да прочетем текста "В гнездото"

  1. Къде се случва събитието? - в гората
  2. Какво е времето? - духа силен вятър
  3. Какво се случва с гнездото и птиченцето? - гнездото се наклонило и птиченцето пада на земята
  4. Какво прави майката? - отива да го търси
  5. Как се чувства майката? - разтревожена и уплашена
  6. Какво се случва, след като го намери? - прибира го на топло и заспиват под шума. Браво! Справихте се много добре с четенето и въпросите към текста. 

А сега да прочетем и втория текст за днес "Росица и топката" на стр 12 , а след това отново ще отговорим на въпросите към текста. 

Благодаря ви! 




18.05.2024 Кирил и Методий Page "Кирил и Методий"- Читанка стр.22

"Кирил и Методий"- Читанка стр.22

Тетрадка стр.20

Page С или СЪС
1. Започваме с преговор за пренасяне на срички на нов ред. От Тетр.3 на стр. 10/упр.1,2,3 и стр.11/упр.4-писмено.
2. В Тетр.3 стр.14 е новият урок "С или СЪС" изпълнихме упр.1,2,3 и на стр.15/упр.4
Page Диктовка

Диктовка

Ива яде салата със зеле. Ям супа с броколи. Тортата е със сметана.

25.05.2024. В или ВЪВ Page В или ВЪВ

В или ВЪВ

Научихме правилото да пишем ВЪВ пред думи, които започват с буквите В или Ф. 

Направихме упражненията в Тетр.3 на стр.16/упр.1,2,3 и на стр.17/упр.4,5

Диктовка: На море. Милена и Емил са на море. С тях е и кучето им Шаро. Емил и Шаро плуват.Милена се страхува.

01.06.2024г. Как се пишат думи с ''Я'', ''Ю'', ''Щ'' и "Дж" и "Дз" URL ДЖ и ДЗ
15.06.2024г. Гласните звукове и техните букви Page Гласните звукове и техните букви. Съгласните звукове и техните букви.

Днес преговаряхме правилата за писане на и и й, на гласните и съгласните звукове в българския език, като се упражнявахме в учебна тетрадка 3 

Припомнихме си, че пишем й когато става въпрос за един предмет или лице - един геройедин славейедин полицай. Когато са много предмети или лица, пишем и - много героимного славеимного полицаи.

Припомнихме си, че гласните звукове в българския език са 6 и че се делят на 3 двойки а и ъе и ио и у. Гласните във всяка двойка си приличат по звучене когато не са под ударение (гласната, която ""удряме" по-силно, изговаряме с по-голяма сила). За да знаем коя буква да напишем, измисляме подобна дума, в която съмнителният гласен да е под ударение. Например се чудим как да напишем о/уко, сещаме се за очен и пишем око.

Припомнихме си, че съгласните звукове също се сприятеляват по двойки - б с п, в с ф, г с к, д с т, ж с ш, з със с. Когато са в края на думите или до друг съгласен, съгласните от всяка двойка звучат еднакво. За да разберем с коя буква да ги напишем, променяме думата. Например че чудим как да напишем град/т, променяме на градове и пишем град.



22.06.2024г. Какво научих за Българския език Page Съчинение по серия от картинки Тетр.3 стр.40 и 41

Съчинение по серия от картинки Тетр.3 стр.40 и 41