Звук и буква "Й"
Основни цели на урока са да се формират умения за разпознаване на звука "Й". Разпознаване и писане на главна и малка ръкописна буква "Й".
Ход на урока:
Чрез глаголи, които съдържат "й" децата изпълняват подвижна игра.
С команди:
Скачай! (Децата скачат)
Тичай (Децата тичат в кръг, предоставяйки им се достатъчно място!
Дишай! (С цел успокояване и заемане на мястото си).
След успкояване на дишането си, следва дискусия:
- Знаете ли кой звук се чува в края на думата?
- Този звук се нарича "й".
Обяснява се разликата между звук "И" и "Й".
Всички изговаряме хорово думички показани на дидактични карти, с цел децата да разберат разликата между звуковете "И" и "Й", артикулационните особености и разлики в изписването.
Следва назоваване на думичките илюстрирани в учебника:
пейка, маймуна, лейка
Обяснение на значението на думата "лейка" (преносим съд за вода, който се изпозлва с цел поливане на растения в нашата градина).
Следва разглеждане на илюстрация от учебника на страница 42.
- Бихте ли посочили къде в илюстрацията се намира лейката?
- Кой звук чуваме с средата на думата "лейка"?
(Звукът е "й").
- А къде се намира звук "Й" в думата маймуна и пейка?
Децата прочитат сричките в убеника.
Следва стихтворение:
Шапка и пуловер облечи
и шейната ти грабни.
Тичай, скачай и се смей,
кимай всекиму: Здравей!
- Кой е звукът ,който чувате в края думите облечи и грабни?
(Звук "И").
- А кой е звукът, който чувате в кра на думите смей и здравей?
(Звук "Й").
Писане на главна и малка буква "Й"
Цел: Да се формират умения за писане на малка и главна буква "Й" и свързването и с други букви.
Децата прочитат сричките на страница 43 от буквара.
Учениците отговарят на въпросите към илюстрацията в учебника.
- Какво е нарисувано?
- Къде е седнало детето?
- Какво прави?
- На какво играе?
- Нека разгледаме буква "Й".
- На коя друга буква прилича тя?
(На буква "И".)
- Нека разгледаме заедно двете букви (показване на карти).
- По какво се различават?
Нека изпишем заедно буква "Й".
Следва изписване на първите три реда на буква "Й" от учебна тетрадка номер 2.
Индивидуален подход е приложен към всеки ученик - проследяване на реда за писане, особености, движение на ръката, свързване на буквата с останалите букви чрез изписване на думички.
Ход на урока:
Чрез глаголи, които съдържат "й" децата изпълняват подвижна игра.
С команди:
Скачай! (Децата скачат)
Тичай (Децата тичат в кръг, предоставяйки им се достатъчно място!
Дишай! (С цел успокояване и заемане на мястото си).
След успкояване на дишането си, следва дискусия:
- Знаете ли кой звук се чува в края на думата?
- Този звук се нарича "й".
Обяснява се разликата между звук "И" и "Й".
Всички изговаряме хорово думички показани на дидактични карти, с цел децата да разберат разликата между звуковете "И" и "Й", артикулационните особености и разлики в изписването.
Следва назоваване на думичките илюстрирани в учебника:
пейка, маймуна, лейка
Обяснение на значението на думата "лейка" (преносим съд за вода, който се изпозлва с цел поливане на растения в нашата градина).
Следва разглеждане на илюстрация от учебника на страница 42.
- Бихте ли посочили къде в илюстрацията се намира лейката?
- Кой звук чуваме с средата на думата "лейка"?
(Звукът е "й").
- А къде се намира звук "Й" в думата маймуна и пейка?
Децата прочитат сричките в убеника.
Следва стихтворение:
Шапка и пуловер облечи
и шейната ти грабни.
Тичай, скачай и се смей,
кимай всекиму: Здравей!
- Кой е звукът ,който чувате в края думите облечи и грабни?
(Звук "И").
- А кой е звукът, който чувате в кра на думите смей и здравей?
(Звук "Й").
Писане на главна и малка буква "Й"
Цел: Да се формират умения за писане на малка и главна буква "Й" и свързването и с други букви.
Децата прочитат сричките на страница 43 от буквара.
Учениците отговарят на въпросите към илюстрацията в учебника.
- Какво е нарисувано?
- Къде е седнало детето?
- Какво прави?
- На какво играе?
- Нека разгледаме буква "Й".
- На коя друга буква прилича тя?
(На буква "И".)
- Нека разгледаме заедно двете букви (показване на карти).
- По какво се различават?
Нека изпишем заедно буква "Й".
Следва изписване на първите три реда на буква "Й" от учебна тетрадка номер 2.
Индивидуален подход е приложен към всеки ученик - проследяване на реда за писане, особености, движение на ръката, свързване на буквата с останалите букви чрез изписване на думички.
Last modified: Friday, 30 May 2025, 4:41 PM