Характери - Помагало "Заедно" - Клет
Днес ще се опитаме да опишем характер.
Първо: Що е то характер?
хара̀ктер
Значение на думата характер
мн. характери, (два) характера, м.
1. Съвкупност от отличителни черти от психиката на човек, които се проявяват в поведението му. Весел характер. Лош характер. Твърд характер.
2. Прен. Литературен герой, образ. Писателят рисува различни характери.
3. Само ед. Упоритост, последователност, твърда воля. Човек с характер.
4. Само ед. Отличителна черта, особеност, естество. Характер на спортно състезание. Спортът имаше агресивен характер. Какъв характер ще има срещата?
За начало - ще опишем характера на съученик. Отворете помагалото "Заедно на стр. 26 и да видим какво показват картинките. Можеш ли да познаеш какви черти на характера има всеки от учениците?
Слушай диалога и допълни изреченията на стр. 27
Отговори на въпросите от упр. 5 на стр. 27 и упр. 6 на стр. 28 като използваш модела с местоименията.
А сега да видим как се употребяват горните местоимения с предлози.
Да тези малки думички - букви, срички се наричат предлози.
до
на
при
от
с
в
Да заместим подчертаните думи с подходящото местоимение - упр. 8 стр. 28 и да открием липсващите местоимения в упр. 9.
Упр. 10 - 15 на стр. 29 - 31 остават за домашно.
А сега да обърнем внимание на упр. 17.
"Ян Бибиян е може би най-прочутият герой в българската литература за деца.
В романа „Ян Бибиян“ Елин Пелин описва невероятните приключения на палавото момче и неговия верен приятел дяволчето Фют. В резултат на опасностите, през които преминава, той се превръща от най-големия немирник и пакостник в градчето в добър, отговорен младеж. Трудностите преобразяват момчето в мъж, то ги преодолява с помощта на вълшебен помощник и редица предмети с вълшебни качества. Изпитанията и борбата на Ян Бибиян да се освободи от злото облагородяват душата му, каляват волята му, правят го смел и предприемчив."
Това е анализ - описание на литературен характер.
Да отговорим на следните въпроси:
- Какво описва Елим Пелин в романа "Ян Бибиян"?
- Каква промяна настъпва у Ян Бибиян в резултат на изпитанията?
- Кои думи описват качествата на Ян Бибиян преди и след приключенията?
- Кои изрази разкриват промяната в характера на героя?
Характер в народното творчество - Хитър Петър- популярен герой в българските народни приказки.
Хитър Петър е традиционен герой от българския фолклор, за когото се разказват анекдоти из всички български територии от близо 400 години насам. В Македония е наричан и Итар Пейо.
За първи път Хитър Петър се появява през 16–17 век, когато България е още под османско владичество. Не е известно от коя точно част на България произлиза героят. Истории за него се разказват в българските области Добруджа, Тракия и Македония. През 1873 г. той се появява и в литературата в произведения на Илия Блъсков. За него е написана опера през 1967 г. и 2 комедийни филма – от 1939 и 1960 г.
Образът му е на беден селянин, отличаващ се с изключителна хитрост, мъдрост и находчивост, както подсказва и името му. Хитър Петър е разглеждан и като местен аналог на литературния герой Настрадин Ходжа. Двамата често спорят, остроумничат и се надхитрят помежду си във весели истории, разсмиващи хората и до днес.
Ето и една от кратките истории:
Ял не ял - три и половина
Като минавал през едно село Хитър Петър се отбил на едно ханче да си похапне. Седнал на една пейка и до себе си сложил торбата си. На масата заедно с него имало и други пътници. Всеки поискал ядене, Хитър Петър също си поръчал нещо да яде. Като се нахранили, на масата останало доста ядене и плодове.
Разплатили се другите пътници. Хитър Петър и той си извадил кесията да си плати. Ханджията му казал:
— Ти трябва да платиш още три гроша и половина за торбата си, че ако не беше я оставил до себе си на пейката, друг щеше да седне на това място и да спечеля нещо от него. Хитър Петър се ядосал, но сетне размислил и казал:
— Добре, ето ти още три гроша и половина! Снел след това торбата от рамото си, разтворил я и казал:
— Яж сега и ти, торбйчке, аз платих и за тебе! — И започнал да събира в нея всичко, каквото било останало по масата.
Ханджията се разсърдил и се впуснал да вземе торбата, но другите пътници му казали:
— Не си прав, приятелю! Човекът има право, той си плати и за торбата!
Дигнал си Хитър Петър торбата и си заминал, а ханджията трябва още да го е яд. Нали хората са казали: „На такава глава — такъв бръснач!“
Кои са те? Опишете с няколко думи характерите им.
Най-малкият брат
Златното момиче
Принцесата
Котаракът с чизми