Гласните звукове и техните букви. Съгласните звукове и техните букви.
Днес преговаряхме правилата за писане на и и й, на гласните и съгласните звукове в българския език, като се упражнявахме в учебна тетрадка 3
Припомнихме си, че пишем й когато става въпрос за един предмет или лице - един герой, един славей, един полицай. Когато са много предмети или лица, пишем и - много герои, много славеи, много полицаи.
Припомнихме си, че гласните звукове в българския език са 6 и че се делят на 3 двойки а и ъ, е и и, о и у. Гласните във всяка двойка си приличат по звучене когато не са под ударение (гласната, която ""удряме" по-силно, изговаряме с по-голяма сила). За да знаем коя буква да напишем, измисляме подобна дума, в която съмнителният гласен да е под ударение. Например се чудим как да напишем о/уко, сещаме се за очен и пишем око.
Припомнихме си, че съгласните звукове също се сприятеляват по двойки - б с п, в с ф, г с к, д с т, ж с ш, з със с. Когато са в края на думите или до друг съгласен, съгласните от всяка двойка звучат еднакво. За да разберем с коя буква да ги напишем, променяме думата. Например че чудим как да напишем град/т, променяме на градове и пишем град.